Views 6.x-2.x - en to sv translation catalogue (1235 entries)

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Default
sv: Standard

en: Apply
sv: Verkställ

en: access all views
sv: åtkomst till alla vyer

en: administer views
sv: administrera views

en: Ajax callback for view loading.
sv: Ajax callback för laddning av vyer.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
sv: Konverteraren kommer göra ett så bra försök som möjligt att försök konvertera vyer av typen Views 1 till Views 2. Denna konverteringen är inte tillförlitlig. Du kommer mycket troligtvis att behöva göra justeringar i din vy för att få den att passa. Du kan importera vyer i Views 1 genom den vanliga importfliken.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
sv: Views är anpassade listor av innehåll i ditt system. De är mycket anpassningsbara och ger dig kontroll över hur listor av innehåll presenteras.

en: List
sv: Lista

en: Add
sv: Lägg till

en: Import
sv: Importera

en: Tools
sv: Verktyg

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Convert
sv: Konvertera

en: Convert stored Views 1 views.
sv: Konvertera lagrade vyer av typen Views 1.

en: Delete view
sv: Ta bort vy

en: Convert view
sv: Konvertera vy

en: Edit
sv: Redigera

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Example table
sv: Exempel på tabell

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
sv: Exempeltabellen innehåller exempel på innehåll och kan relateras till noder.

en: Example content
sv: Exempel på innehåll

en: Some example content that references a node.
sv: Några exempel på innehåll som refererar till en nod.

en: Example node
sv: Exempel på nod

en: Plain text field
sv: Enkelt textfält

en: Just a plain text field.
sv: Bara ett vanligt textfält.

en: Numeric field
sv: Numeriskt fält

en: Just a numeric field.
sv: Bara ett numeriskt fält.

en: Boolean field
sv: Booleskt fält

en: Just an on/off field.
sv: Bara ett fält för på/av.

en: Published
sv: Publicerad

en: Timestamp field
sv: Fält för tidsstämpel

en: Just a timestamp field.
sv: Bara ett fält för tidsstämpel.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
sv: Emulerar den förvalda framsidan i Drupal. Du kan ange den förvalda framsidans sökväg till denna vy för att göra den till din framsida.

en: default
sv: förvald

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Page
sv: Sida

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Front page feed
sv: Framsidans innehållsflöde

en: All
sv: Alla

en: Title
sv: Titel

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Titel att använda när detta argumentet framförs. Den kommer åsidosätta titeln på denna vy och titlar från tidigare argument. Du kan använda procentsersättning här för att ersätta med argumenttitlar. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra argumentet o.s.v.

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
sv: Titeln för länkstigen som används när det här argumentet finns. Om ingen länkstig har angivits här kommer förvalda värden för Titel att användas. Se "Titel" för procentersättningar.

en: Action to take if argument is not present
sv: Åtgärd om argument saknas

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värdet är mottaget som ett argument kommer det bli ignorerat. Det vill säga. "alla värden"

en: Wildcard title
sv: Titel för jokertecken

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
sv: Titeln att använda för jokertecknet i ersättandet på andra ställen.

en: Validator options
sv: Alternativ för validerare

en: Validator
sv: Validerare

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: Action to take if argument does not validate
sv: Åtgärd om argumentet inte validerar.

en: Display all values
sv: Visa alla värden

en: Hide view / Page not found (404)
sv: Dölj vy / Sidan hittades inte (404)

en: Display empty text
sv: Visa text för tomt fält

en: Summary, sorted ascending
sv: Sammanfattning, stigande sortering

en: Summary, sorted descending
sv: Sammanfattning, fallande sortering

en: Provide default argument
sv: Tillhandahåll förvalt argument

en: Provide default argument options
sv: Tillhandahåll standardalternativ för argument

en: Default argument type
sv: Förvald argumentstyp

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Allow multiple terms per argument.
sv: Tillåt flera termer per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3 (för ELLER) eller 1,2,3 (för OCH).

en: Allow multiple arguments to work together.
sv: Tillåt flera argument att samarbeta.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om valt, kan flera instanser av detta argumentet samarbeta, som om flera termer var tillförda till samma argument. Denna inställningen är inte kompatibel med inställningen "Reducera dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte saker utan innehåll i sammanfattningen

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3 eller 1,2,3.

en: Exclude the argument
sv: Exkludera argumentet

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de angivna numren i argumentet att undantas istället för att begränsa denna vy.

en: Glossary mode
sv: Tillstånd som ordlista

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Tillståndet som ordlista anger en gräns för antalet tecken att använda i argumentet, vilket möjliggör att en sammanfattningsvy kan agera som en ordlista.

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
sv: Hur många tecken av argumentet att filtrera mot. Om satt till 1 skulle alla fält som börjar med bokstaven i argumentet matchas.

en: Case
sv: Skiftläge

en: When printing the argument result, how to transform the case.
sv: Hur bokstävers skiftläge skall ändras när argumentets resultat skrivs ut.

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur argumentets skiftläge skall omvandlas vid utskrift av URL:er. Använd inte det här förutom tillsammans med Postgres som använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: Label
sv: Etikett

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
sv: Etiketten för detta fält som visas för slutanvändare om stilen kräver det.

en: Exclude from display
sv: Exkludera från visning.

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
sv: Kryssa i denna ruta för att inte visa detta fält, men ändå ladda det i din vy. Använd detta alternativ för att inte visa ett grupperande fält i varje resultat, eller när du håller på med avancerade anpassningar av teman.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om fältets utmatning

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
sv: Om valt, kan du ändra hur fältet skrivs ut genom att ange en textsträng med ersättningssymboler som kan använda valfri befintlig utmatning av fält.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Link class
sv: Klass för länk

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text som ska visas som "alt"-text. De flesta webbläsare visar texten i en liten ruta när pekaren placeras över länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: Target
sv: Mål

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: Fields
sv: Fält

en: Arguments
sv: Argument

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Följande ersättningsmönster finns tillgängliga för denna visning. Använd mönstret som visas till vänster för att visa värdet som visas till höger. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Om du vill använda ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en maximal längd

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
sv: Om valt, kommer fältet att kortas ned till ett maximalt antal tecken.

en: Maximum length
sv: Maximal längd

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Maximalt antal tillåtna tecken i detta fält.

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det maximala antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om det här är valt kommer HTML-korrigeraren att användas för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att fältet kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: If the field is empty, display this text instead.
sv: Visa denna text istället om fältet är tomt.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
sv: Om fältet innehåller siffran 0, visa istället tom text

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
sv: Visa ingenting av detta fält om det är tomt. Observera att fältets etikett ändå kan visas. Kontrollera stil- eller radinställningarna för att dölja etiketter för tomma fält.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Reverse
sv: Omvänd

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Specifiera vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Date format
sv: Format på datum

en: Custom
sv: Anpassat

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (future dates start with - )
sv: Tidsspann (framtida datum startar med -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsspann (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
sv: Om "Anpassad", se <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">dokumentationen om PHP</a> för datumformat. Om "Tid sedan" blir detta antalet olika enheter att visa, där två är standard.

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Specificera hur många siffror att skriva ut efter decimalkommat.

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Unordered list
sv: Oordnad lista

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Expose
sv: Exponera

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
sv: Detta alternativ är inte exponerat. Om du <strong>exponerar</strong> det kommer användarna kunna ändra filtret när de tittar på denna vy.

en: Hide
sv: Göm

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
sv: Detta alternativ är exponerat. Om du <strong>gömmer</strong> det kommer användarna inte kunna ändra filtret när de tittar på denna vy.

en: Unlock operator
sv: Lås upp operatorn

en: When checked, the operator will be exposed to the user
sv: Om ikryssad kommer operatorn exponeras för användaren

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: Optional
sv: Valfritt

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Force single
sv: Tvinga enkelval

en: Force this exposed filter to accept only one option.
sv: Tvinga detta exponerade filter att endast acceptera ett alternativ.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: - Any -
sv: - Något -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
sv: Du måste ange ett värde om det här fältet inte är ett valfritt exponerat filter.

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
sv: En kompensation av aktuell tid såsom "+1 day" eller "-2 hours -30 minutes"

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Value
sv: Värde

en: Options
sv: Alternativ

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: Is one of
sv: Är en av

en: in
sv: i

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: not in
sv: inte i

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (NULL)

en: empty
sv: tom

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (NOT NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: Unknown
sv: Okänd

en: or
sv: eller

en: Is all of
sv: Är alla av

en: and
sv: och

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: And max
sv: Och max

en: And
sv: Och

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Contains
sv: Innehåller

en: contains
sv: innehåller

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: Starts with
sv: Börjar med

en: begins
sv: börjar

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Ends with
sv: Slutar med

en: ends
sv: slutar

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
sv: Skiftlägeskänsliga filter kan vara snabbare. MySQL kan ignorera skiftlägeskänslighet.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för den här relationen som endast visas i administrationsläge.

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
sv: Om relationen krävs kommer alternativ som inte innehåller denna relation inte att visas.

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Second
sv: Sekund

en: Minute
sv: Minut

en: Hour
sv: Timma

en: Day
sv: Dag

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
sv: views_handler_sort_formula saknar förvalt: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du <a href="@modules">aktiverar modulen Advanced help</a>, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du installerar modulen Advanced Help från !href, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: Reset
sv: Återställ

en: Export
sv: Exportera

en: Clone
sv: Klona

en: Revert
sv: Återställ

en: Delete
sv: Radera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enable
sv: Aktivera

en: Warning! Broken view!
sv: Varning! Trasig vy!

en: Broken
sv: Trasig

en: Install the advanced help module for the getting started
sv: Installera modulen Advanced help för hjälp att komma igång

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
sv: Osäker på vad du ska göra? Testa sidan "!getting-started".

en: - All -
sv: - Alla -

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Storage
sv: Lagring

en: Type
sv: Typ

en: Tag
sv: Etikett

en: Displays
sv: Visningar

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Name
sv: Namn

en: Path
sv: Sökväg

en: Description
sv: Beskrivning

en: Order
sv: Ordning

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ned

en: Query
sv: Databasfråga

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns generering:

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Tolkningstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: Display
sv: Visa

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
sv: Separera argument med en / som om de vore sökvägar.

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Automatic live preview
sv: Automatisk förhandsgranskning

en: Clone view %view
sv: Klona vyn %view

en: View name
sv: Namn på vyn

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
sv: Detta är det unika namnet på vyn. Det måste bestå av alfanumeriska tecken och understreck. Det används för att indentifiera vyn internt och för att generera unika namn på temamallar för den här vyn. Om du åsidosätter en av modulen tillhandahållen vy så får du inte ändra namnet – annars kommer en ny vy att skapas.

en: View description
sv: Beskrivning av vyn

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vyn

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
sv: Skriv in en valfri etikett för den här vyn. Den används endast som hjälp vid sortering av vyer på administrationssidan.

en: View type
sv: Typ av vy

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
sv: Typen av vy är den primära tabellen för vilken information hämtas. Den kontrollerar vilka argument, fält, sorteringskriterier och filter som finns tillgängliga. Så när du ställt in detta <strong>kan den inte ändras</strong>.

en: Next
sv: Nästa

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: You must use a unique name for this view.
sv: Du måste använda ett unikt namn för denna vy.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
sv: Är du säker på att du vill återställa vyn %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
sv: Att återställa vyn kommer att ta bort vyn som finns i databasen, och återgå den till den ursprungliga standardvyn. Alla ändringar du har gjort kommer att försvinna och kan inte återskapas.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
sv: Är du säker på att du vill radera vyn %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
sv: Raderingen av en vy kan inte ångras.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: There is no lock on view %view to break.
sv: Det finns inget lås på vyn %view att öppna.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Häv låsning

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Edit view %view
sv: Redigera vyn %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
sv: Du importerar en vy som skapade i version 1 av Views. Du kan behöva justera några parametrar för att de ska fungera korrekt i version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
sv: Denna vy är inte kompatibel med denna version av Views.

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
sv: Denna vy är skapad för version @import_version av Views, men du har enbart @api_version

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan; välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Row plugin @plugin is not available.
sv: Radplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unable to import view.
sv: Kunde inte importera vy.

en: Save
sv: Spara

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: Unknown or missing table name
sv: Okänt eller saknat tabellnamn

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
sv: Denna vy har en trasig förvald visning och kan inte användas.

en: Export this view
sv: Exportera denna vy

en: Create a copy of this view
sv: Skapa en kopia av denna vy

en: View "@display"
sv: Visa "@display"

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: None
sv: Ingen

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
sv: Fel: Visningen @display refererar till ett plugin som heter "@plugin", men det pluginet existerar inte!

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig hanterare: @table > @field

en: Settings
sv: Inställningar

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: Invalid display id found while regenerating tabs
sv: Ogiltigt ID för visning hittades när flikarna genererades igen.

en: Update
sv: Uppdatera

en: Unable to initialize default display
sv: Kunde inte initialisera den förvalda visningen

en: Add display
sv: Lägg till visning

en: Remove display
sv: Ta bort visning

en: Restore display
sv: Återställ visning

en: Analyze
sv: Analysera

en: View analysis
sv: Analy av vy

en: View details
sv: Detaljer för vy

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: Weight
sv: Vikt

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Groups
sv: Grupper

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Relationship
sv: Relationer

en: Configure @type %item
sv: Konfigurera @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Change summary style for @type %item
sv: Ändra stil för sammanfattning åt @type %item

en: Internal error: broken plugin.
sv: Internt fel: trasig plugin.

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla Viewsgenererade frågor kommer inkludera en speciell 'VIEWS' = 'VIEWS'-sträng i WHERE-satsen. Detta gör det lättare att identifiera Views frågor i databasens loggar, men bör endast användas vid felsökning.

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Ignore missing advanced help module
sv: Ignorera avsaknad av modulen Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
sv: Views använder modulen Advanced Help för att erhålla hjälptext. Om denna modul inte finns tillgänglig kommer Views att klaga, om inte denna inställning är ikryssad.

en: Show query above live preview
sv: Visa databasfråga ovanför förhandsgranskning

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
sv: Funktionen för förhandsgranskningen kommer att visa dig utmatningen för vyn som du skapar, och även vyn. Klicka här för att visa databasfrågan och annan information ovanför vyn. Lämna detta ej ikryssat för att visa den informationen nedanför vyn.

en: Disable automatic live preview
sv: Inaktivera automatisk förhandsgranskning

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
sv: Uppdatera inte förhandsgranskningen automatiskt. Detta kan påskynda en del av redigeringen.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Do not show hover links over views
sv: Visa inte administrationslänkar när pekaren förs in över en vy

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
sv: För att göra det enklare att administrera dina vyer så erbjuder Views dolda administrativa länkar som visas när pekaren förs in över en vy. Länkarna tar dig till redigerings- och exportsidorna för vyn. Detta kan dock vara distraherande med vissa teman. Om funktionen ställer till med problem kan du stänga av den här.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
sv: Aktivera Views prestandastatistik via modulen Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa i detta för att aktivera statistik för databasfrågor och prestanda för Views <em>om modulen Devel är installerad</em>.

en: Disable javascript with Views
sv: Avaktivera JavaScript för Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
sv: Om du upplever problem med JavaScript kan du avaktivera det här. Views UI bör nedgraderas och fortfarande fungera utan JavasScript, dock inte lika bra.

en: Watchdog
sv: Vakthund

en: Page region to output performance statistics
sv: Sidområde att skriva ut prestandastatistik till

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: Field
sv: Fält

en: Column
sv: Kolumn

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: Server reports invalid input error.
sv: Servern rapporterar om fel för ogiltig inmatning.

en: Error
sv: Fel

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: view
sv: visa

en: View name '@name' is already taken
sv: Vynamn "@name" är redan upptaget

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
sv: Det finns inga visningar av typen Views 1 lagrade i databasen att konvertera.

en: Operations
sv: Åtgärder

en: Converted
sv: Konverterad

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
sv: Tabellen nedan listar visningar för Views version 1 som är lagrade i databasen. Du kan antingen konvertera dem så att de fungerar i Views version 2, eller radera dem. Vyerna konverteras enbart om det inte finns en visning av typen Views 2 med samma namn.

en: Remove all Views 1 tables
sv: Ta bort alla tabeller för Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
sv: Kryssa i den här rutan och klicka på knappen rensa för att radera alla tabeller för Views 1. Varning: Den här åtgärden kan inte ångras! Genomför endast denna åtgärd om du är helt säker på att du inte längre behöver detta innehåll.

en: Clean up
sv: Rensa upp

en: All Views 1 tables have been removed.
sv: Alla tabeller för Views 1 har tagits bort.

en: Unable to find view.
sv: Kunde inte hitta vyn.

en: Unable to convert view.
sv: Kunde inte konvertera vyn.

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: The view has been deleted
sv: Vyn har raderats

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sv: Valideringsfel. Försök igen. Om felet kvarstår, kontakta webbplatsadministratören.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
sv: Inkluderade hanteraren @handler försökte köra en oändlig loop!

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Default settings for this view.
sv: Standardinställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att få flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: HTML List
sv: HTML-lista

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Grid
sv: Rutnät

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Table
sv: Tabell

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Fixed entry
sv: Fast inmatning

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Role
sv: Roll

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: Permission
sv: Rättighet

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den rättighet som anges i textsträngen.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: set_display() called with invalid display id @display.
sv: set_display() anropad med ogiltigt ID för visningen @display.

en: Home
sv: Hem

en: fields
sv: fält

en: field
sv: fält

en: arguments
sv: argument

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: Filters
sv: Filter

en: filters
sv: filter

en: Filter
sv: Filtrera

en: Relationships
sv: Relationer

en: relationships
sv: relationer

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
sv: Internt serverfel. Var vänlig se loggar från server eller PHP för felmeddelande.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
sv: Ett fel uppstod på @path. Felbeskrivning: @error

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
sv: jQuery UI Tabs: Identifieraren för fragment stämmer inte överens.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
sv: jQuery UI Tabs: Inte tillräckligt med argument för att lägga till flik.

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: Link
sv: Länk

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: Author
sv: Författare

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: Body
sv: Brödtext

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsflödets post lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som det importerades.)

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: The date of the most recent new content onf the feed.
sv: Datumet för det nyaste innehållet på innehållsflödet.

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: Category
sv: Kategori

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: Book
sv: Bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: The book the node is in.
sv: Boken som noden är i.

en: The weight of the book page.
sv: Boksidans vikt.

en: Depth
sv: Djup

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: The parent book node.
sv: Överliggande nod för boken.

en: Book parent
sv: Överliggande bok

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The text of the comment.
sv: Kommentarens text.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Mail
sv: E-post

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Publiceringsdatum

en: Date and time of when the comment was posted.
sv: Datum och tid för när kommentaren lades in.

en: In moderation
sv: Under moderering

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
sv: Huruvida kommentaren för närvarande är under moderering eller inte.

en: Moderated
sv: Modererad

en: View link
sv: Länk för visning

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: Reply-to link
sv: Länk för att svara på inlägg

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Thread
sv: Tråd

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Node
sv: Nod

en: The node the comment is a reply to.
sv: Noden som kommentaren är ett svar på.

en: User
sv: Användare

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Överliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den överliggande kommentarens ID.

en: Parent comment
sv: Överliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den överliggande kommentaren.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare har skrivit eller kommenterat

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: Location
sv: Plats

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: Group
sv: Grupp

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: Source
sv: Källa

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: Translation
sv: Översättning

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: Language
sv: Språk

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
sv: Noder är en webbplats byggd på Drupals primära innehåll.

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Typen av nod (t.ex. "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel" etc.).

en: Whether or not the node is published.
sv: Om noden är publicerad eller ej.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller administrerad

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
sv: Filtrerar bort opublicerade noder om den aktuella användaren inte får se dem.

en: Promoted to front page
sv: Publicerad på förstasidan

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
sv: Om noden är publicerad på förstasidan eller ej.

en: Whether or not the node is moderated.
sv: Om noden är modererad eller ej.

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Whether or not the node is sticky.
sv: Om noden är klistrad eller ej.

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
sv: Om noden är klistrad eller ej. Ange "fallande ordning" för att visa klistrade noder först.

en: Provide a simple link to the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till noden.

en: Provide a simple link to edit the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera noden.

en: Provide a simple link to delete the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera noden.

en: The aliased path to this node.
sv: Sökvägsaliaset för denna nod.

en: Created date
sv: Skapad datum

en: In the form of CCYYMMDD.
sv: På formen CCYYMMDD.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: In the form of YYYYMM.
sv: På formen YYYYMM.

en: Created year
sv: Skapad år

en: In the form of YYYY.
sv: På formen YYYY.

en: Created month
sv: Skapad månad

en: In the form of MM (01 - 12).
sv: På formen MM (01 - 12).

en: Created day
sv: Skapad dag

en: In the form of DD (01 - 31).
sv: På formen DD (01 - 31).

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: In the form of WW (01 - 53).
sv: På formen WW (01 - 53).

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: Node revision
sv: Nodrevidering

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
sv: Nodrevideringar är en historik över ändringar av noder.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en nodrevidering till användaren som skapade revideringen.

en: user
sv: användare

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
sv: Den faktiska, fullständiga datan i brödtextens fält. Detta behöver inte vara giltig data för alla nodtyper.

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
sv: Det lagrade fältet för förhandstitt. Detta behöver inte vara giltig eller användbar data för alla nodtyper.

en: The revision ID of the node revision.
sv: Revideringens ID för noden.

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när revideringen skapades.

en: The date the node revision was created.
sv: Datumet då revideringen för noden skapades.

en: Input format id
sv: ID för inmatningsformat

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
sv: Det numeriska inmatningsformatet för nodrevideringen. !default innebär det förvalda inmatningsformatet.

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: The name of the input format of the node revision.
sv: Namnet på inmatningsformatet för nodrevideringen.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till revideringen.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera revideringen av noden.

en: Node access
sv: Nodåtkomst

en: Access
sv: Åtkomst

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filtrering för noder efter rättighet till vy. <strong>Ej nödvändigt om du använder "node" som din tabell.</strong>

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Show a marker if the node has new or updated content.
sv: Visa en markering om noden har nytt eller uppdaterat innehåll.

en: Show only nodes that have new content.
sv: Visa endast noder som har nytt innehåll.

en: Display the node with standard node view.
sv: Visa noden med förvalda nodvisningen.

en: Node ID from URL
sv: Nodens ID från URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visning %display har angivit node/% som sökväg. Detta kommer inte att producera vad du vill. Om du vill ha flera versioner av nodvisningen, använda modulen Panels.

en: Poll
sv: Omröstning

en: Active
sv: Aktiv

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Om omröstningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile
sv: Profil

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: Search
sv: Sök

en: Score
sv: Poäng

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Node statistics
sv: Statistik för nod

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Page title
sv: Sidrubrik

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Timer
sv: Tidur

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: File
sv: Fil

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som administreras av Drupal och andra moduler.

en: File ID
sv: Filens ID

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: Size
sv: Storlek

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Temporary
sv: Temporär

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Vocabulary name
sv: Namn på vokabulär

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabuläret

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Term ID
sv: Termens ID

en: The taxonomy term ID
sv: Taxonomitermens ID

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
sv: Taxonomitermer. Observera att genom att använda detta kan dubletter av noder förekomma i vyer. Du måste lägga till filter för att reducera resultatet.

en: Taxonomy term name.
sv: Namn på taxonomiterm.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: Get all nodes tagged with a term.
sv: Erhåll alla noder märkta med en term.

en: node
sv: nod

en: All terms
sv: Alla termer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: Related terms
sv: Relaterade termer

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
sv: Relaterade termer för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om det finns fler än en relaterad term.

en: Related term
sv: Relaterad term

en: A related term of the term.
sv: En relaterad term för termen.

en: Parent term
sv: Överliggande term

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Överliggande term för termen. Detta kan producera dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter multipla ovanliggande släktskap.

en: The parent term of the term.
sv: Termens överliggande term.

en: Term synonym
sv: Synonym för term

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
sv: Synonymer till termer kan användas för att hitta termer genom alternativa namn.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Detta släktskap kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: Term ID (with depth)
sv: Termens ID (med djup)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
sv: Filtret djup är mer komplext så det tillhandahåller färre alternativ.

en: Term ID depth modifier
sv: Modifierar djupet på termens ID

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
sv: Låter "djupet" för Taxonomi: Termens ID (med djup) att modifieras via ett ytterligare argument.

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Taxonomy Term ID from URL
sv: ID för taxonomiterm från URL

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Translations
sv: Översättningar

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
sv: Noder som antingen inte är översatta eller som är originalversionen av en översättning.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Nodes that are translations of a source translation.
sv: Noder som är översättningar av en källöversättning.

en: Translation status
sv: Status på översättning

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
sv: Status på översättningen för noden. Huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Outdated
sv: Förlegad

en: Translate link
sv: Översättningslänk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att översätta noden.

en: Upload
sv: Ladda upp

en: The node the uploaded file is attached to
sv: Den nod som den uppladdade filen är bifogad till

en: upload
sv: ladda upp

en: The description of the uploaded file.
sv: Den uppladdade filens beskrivning.

en: Listed
sv: Listad

en: Whether or not the file is marked to be listed.
sv: Om filen är markerad att vara listad eller inte.

en: The weight, used for sorting.
sv: Vikt, används för sortering.

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: All files attached to a node with upload.module.
sv: Alla filer bifogade till en nod med upload.module.

en: Has attached files
sv: Har bifogade filer

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
sv: Visa enbart alternativ med bifogade filer. Detta kan orsaka dubletter om det finns flera bifogade filer.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
sv: Lägg till ett släktskap för att erhålla tillgång till ytterligare fildata för filer uppladdade med upload.module. Observera att detta släktskap kommer att orsaka dubletter av noder om det finns flera filer bifogade till noden.

en: Files
sv: Filer

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: Current
sv: Nuvarande

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den för närvarande inloggade användaren.

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: E-mail
sv: E-post

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: Picture
sv: Bild

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades

en: Last access
sv: Senast inloggad

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Om en användare är aktiv eller blockerad.

en: Signature
sv: Signatur

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Provide a simple link to delete the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera användaren.

en: Roles
sv: Roller

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: No role
sv: Ingen roll

en: Authmap ID
sv: ID för Authmap

en: The Authmap ID.
sv: ID-numret för Authmap.

en: Authentication name
sv: Namn för autentisering

en: The unique authentication name.
sv: Det unika namnet för verifiering.

en: Authentication module
sv: Modul för autentisering

en: The name of the module managing the authentication entry.
sv: Namnet för modulen som hanterer verifieringen.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Global
sv: Globalt

en: Random
sv: Slumpvis

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Ogiltig

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
sv: Tillåt ett argument att bli ignorerat. Databasfrågan kommer inte att förändras av detta argument.

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Full text
sv: Hela texten

en: Title plus teaser
sv: Titel plus förhandstitt

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Anonymous
sv: Gäst

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Text to display
sv: Text att visa

en: delete
sv: radera

en: edit
sv: redigera

en: reply
sv: besvara

en: Show teaser-style link
sv: Visa sammanfattningslänk

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Read only
sv: Endast läsa

en: Read/Write
sv: Läsa/Skriva

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Type of link
sv: Typ av länk

en: Icon
sv: Ikon

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Unknown node type
sv: Okänd nodtyp

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: Link this field to its node
sv: Länka detta fält till dess nod

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
sv: Om du vill använda detta som i "mata ut detta fält som en länk" i "sökväg för länk", så måste du aktivera detta alternativ.

en: Link this field to its node revision
sv: Länka detta fält till dess nodrevidering

en: revert
sv: återställ

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Display field as the node type machine name.
sv: Visa fält som nodtypens maskinläsbara namn.

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Types
sv: Typer

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika typer av noder. Om ingen är ikryssad så kommer alla noder att godkännas.

en: Validate user has access to the node
sv: Validera att användaren har rättigheter till noden

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Node ID
sv: ID för noden

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: read more
sv: läs mer

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: Display node comments
sv: Visa kommentarer till noder

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
sv: Om ingen sökning är genomförd och detta fält inte visas, välj ett alternativt förvalt sorteringsfält.

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show All
sv: Visa allt

en: Show None
sv: Visa inget

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de ord du vill söka efter.

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Display score
sv: Visa poäng

en: No title
sv: Ingen titel

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: No name
sv: Inget namn

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de överliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla överliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: Allow multiple terms per argument
sv: Tillåt flera termer per argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
sv: Om detta är valt kan användare ange flera argument på formen 1+2+3. på grund av antalet JOIN detta skulle kräva så kommer AND att behandlas som OR med detta argument.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Används Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views egna metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
sv: ID för vokabuläret som termen tillhör.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så detta släktskap är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: Load default argument from term page
sv: Ladda förvalt argument från termsida

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
sv: Ladda förvalt argument från nodsida, vilket är bra för relaterade taxonomiblock.

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Term name or synonym
sv: Namn för term eller synonym

en: Term name/synonym converted to Term ID
sv: Namn för term eller synonym konverterad till ID för termen

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
sv: Välj formen på detta argument. Om namnet på termen används är det generellt mer effektivt att konvertera det till ett ID för termen och använda taxonomi: Hellre ID för termen än taxonomi: Namn för termen som ett argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
sv: Gör om bindestreck i URL till mellanslag i arguments namn på termer

en: translate
sv: översätt

en: Include untranslated nodes
sv: Inkludera noder som inte är översatta

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: Only show "listed" file attachments
sv: Visa enbart "listade" bifogade filer

en: The file ID for the file.
sv: Filens ID

en: The name of the attached file.
sv: Den bifogade filens namn.

en: The MIME type of the attached file.
sv: Typ av MIME för den bifogade filen.

en: The path of the attached file.
sv: Sökvägen till den bifogade filen.

en: The size of the attached file.
sv: Den bifogade filens storlek.

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: No link
sv: Ingen länk

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
sv: Om detta är ikryssat kommer du att få se ett fält att ange text som används för gäster.

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Type of user argument to allow
sv: Typ av argument för användare  att tillåta

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda rättigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra rättigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: Default argument
sv: Förvalt argument

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du har inte rättighet att redigera detta. Om du ändrar standardtypen av argument kommer denna inställning att försvinna och du kommer INTE att kunna få tillbaka den.

en: PHP argument code
sv: PHP-kod för argument

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta argument. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Du kan enbart returnera ett värde för just detta argument.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du har inte rättighet att redigera detta. Om du ändrar valideraren kommer denna inställning att försvinna och du kommer INTE att kunna få tillbaka den.

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
sv: Ange PHP-kod som returnerar SANT eller FALSKT. Inget returvärde är detsamma som FALSKT, så var SÄKER på att returnera något om du inte vill deklarera argumentet som ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet som skall valideras kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra detta argument genom att tilldela ett värde till "$handler->argument".

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Genererad utmatning

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Change the name of this display.
sv: Ändra namnet på denna visning.

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Style
sv: Stil

en: Change the style plugin.
sv: Ändra stilplugin.

en: Row style
sv: Radstil

en: Change the row plugin.
sv: Ändra radplugin.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Change how many items to display.
sv: Ändra hur många inlägg som skall visas.

en: More link
sv: Länk "läs mer"

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "läs mer".

en: Distinct
sv: Distinkt

en: Display only distinct items, without duplicates.
sv: Visa endast distinkta inlägg, utan dubletter.

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange behörigheter för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Caching
sv: Cachning

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Länka visning

en: Specify which display this display will link to.
sv: Ange vilken visning som den skall länka till.

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Unknown/missing format
sv: Okänt/saknat format

en: Change this display's !name.
sv: Ändra denna visnings !name.

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: Theme
sv: Tema

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The name of this display
sv: Namnet på denna visning

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Denna titel visas endast i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: Namnen på CSS-klasser kommer att läggas till vyn. Detta gör det möjligt för dig att använda specifik CSS-kod för varje vy. Du kan ange flera klasser separerade med mellanslag.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angett kommer denna vy använda AJAX-mekanismer för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djuplänkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sekundärt innehåll.

en: Use a pager for this view
sv: Använd en paginerare för denna vy

en: Full pager
sv: Fullständig paginerare

en: Mini pager
sv: Minipaginerare

en: Pager element
sv: Element för paginerare

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Om du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page=-arrayen. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL'er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Offset
sv: Börja på

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
sv: Antal alternativ att hoppa över. Till exempel: om detta fält är 3 så kommer de 3 första alternativen att hoppas över och inte visas. Kompensering kan inte användas om antal alternativ att visa är 0. Använd i såna fall ett stort nummer där.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "läs mer" i botten av visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "läs mer"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
sv: Detta lägger till en länk "läs mer" i botten av denna vy som länkar till sidvisningen. Om du har mer än en sidvisning pekar länken till visningen specificerad i "Länkvisning" ovan.

en: Always display more link
sv: Visa alltid länk "mer"

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
sv: Det här kommer visa länken "mer" även om det inte finns fler poster att visa.

en: Text to use for the more link.
sv: Text att använda för länken "mer".

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med tillförsikt.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
sv: Du kan också anpassa !settings för den valda åtkomstrestriktionen genom att klicka på ikonen.

en: settings
sv: inställningar

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
sv: Du kan också anpassa !settings för det valda cachealternativet genom att klicka på ikonen.

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
sv: Text att visa överst i vyn. Får innehålla en förklaring, länk eller vad som helst. Valfritt.

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
sv: Text att visas under vyn. Får innehålla en förklaring, länk eller vad som helst. Valfritt.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
sv: Text att visa om vyn inte har något resultat. Valfritt.

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen genom att klicka på ikonen.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radutformningen genom att klicka på ikonen.

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, rss, läs mer, etcetera.

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer exponerade widgets inte att uppenbaras med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att uppenbara sig där. Observera att detta block måste aktiveras manuell, Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Status: using default values.
sv: Status: använder standardvärden.

en: Update default display
sv: Uppdatera standardvisning

en: Use default
sv: Använd standard

en: Status: using overridden values.
sv: Status: använder åsidosatta värden.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga definierade för den eller så är alla spärrade.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte definierad.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Both
sv: Båda

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit arguments
sv: Ärv argument

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Multiple displays
sv: Multipla visningar

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: Inherit
sv: Ärv

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
sv: Ska denna visning ärva sina argument från den överliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den överliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached? Note that this will provide unexpected results if the number of items to display do not match.
sv: Skall denna visning ärva paginering från den ovanliggande visning som den är bifogad till? Observera att detta kan få oväntat resultat ifall antalet som skall visas inte överenstämmer.

en: Render
sv: Generera

en: Should this display render the pager values? If not it can inherit from the parent...
sv: Skall denna visning generera värdena för pagineraren? Om inte så kan den utgå från den ovanliggande...

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den överliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block settings
sv: Inställningar för block

en: Admin
sv: Administrera

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Det rekommenderas att sökvägen är något liknande "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml". Genom att sätta ett % i sökvägen för varje argument så har du definierat en vy.

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Menu
sv: Meny

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för ovanliggande menyval

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att repressentera värden som kommer att användas som argument. Till exempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
sv: Skapa menypost

en: No menu entry
sv: Ingen menypost

en: Normal menu entry
sv: Normal menypost

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
sv: Varning: Att ändra denna posts meny kommer inte att fungera tillfredställande i Drupal 6.4 eller tidigare. Var vänlig uppgradera din kopia av Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det överliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett överliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett överliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. T.ex. om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den överliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Parent menu item
sv: Överliggande menyval

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett överliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett överliggande menyval, ange beskrivningen för posten.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det överliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas för det första segmentet av en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
sv: Visningen @display är satt till att använda en meny, men titeln på menyn är inte angiven.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
sv: Visningen @display är satt till att använda en överliggande meny, men den överliggande menyns titel är inte angiven.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller pålägg för fält som är tomma.

en: Grouping field
sv: Grupperingsfält

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Alignment
sv: Placering

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: Hide the "Go" button.
sv: Dölj knappen "Gå till".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om dold så kommer denna knapp bara att vara dold för användare med JavaScript och sidan kommer väljas automatiskt när valet är ändrat.

en: Button text
sv: Knapptext

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten som kommer att visas som det valda alternativet i snabbvalsmenyn.

en: List type
sv: Typ av lista

en: Use the site mission for the description
sv: Använder webbplatsens syfte som beskrivning

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Go
sv: Gå till

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals stil "klistrad" tabellsidhuvud (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Default sort order
sv: Förvald sorteringsordning

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
sv: Om en förvald sorteringsordning är vald, vilken skall den använda som standard.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder sig inte av fält.

en: None defined
sv: Inga definierade

en: View settings
sv: Inställningar för vy

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Vy %name, visar poster av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Förhandsgranskning

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
sv: <em>@type</em> @base vy: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
sv: Titel: @title

en: Path: !path
sv: Sökväg: !path

en: Edit this view
sv: Redigera denna vy

en: sort by @s
sv: sortera efter @s

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: There are no views to be exported at this time.
sv: Det finns inga vyer att exportera för tillfället.

en: Show only these tags
sv: Visa endast dessa märken

en: Module name
sv: Namn på modul

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulens namn att exportera koden till.

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
sv: Placera detta i @module.info i din modules/@module-katalog

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
sv: Placera detta i @module.module i din katalog modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
sv: Placera detta i @module.views_default.inc i din katalog modules/@module eller katalogen modules/@module/includes

en: use views exporter
sv: använd exporteraren för views

en: Bulk export
sv: Massexport

en: Views exporter
sv: Exporterare för Views

en: Allows exporting multiple views at once.
sv: Tillåter exportering av flera vyer samtidigt.
