Tagadelic 6.x-1.x-dev - en to pl translation catalogue (24 entries)

en: Tagadelic offers dynamic urls. <br/>Visit example.com/tagadelic/list/2,1,5 to get the vocabularies 2,1 and 5 listed as tag groups. <br/>Visit example.com/tagadelic/chunk/2,1,5 to get a tag cloud of the terms in the vocabularies 2,1 and 5.<br/> Note that we limit to five vocabularies.
pl: Tagadelic oferuje dynamiczne link URL.
    Odwiedź !site/tagadelic/list/2,1,5 aby wyświetlić słowniki 2,1 i 5 w postaci listy grup.
    Odwiedź !site/chunk/2,1,5 aby otrzymać "chmurę tagów" złożoną z terminów w słownikach 1,2 i 5.
    Uwaga, działa tylko do 5 słowników.

en: Tagadelic configuration
pl: Konfiguracja modułu Tagadelic

en: Configure the tag clouds. Set the order, the number of tags, and the depth of the clouds.
pl: Konfiguracja "chmury tagów". Określa porządek, ilość tagów i wielkość chmury.

en: Tags
pl: Tagi

en: by weight, ascending
pl: względem wagi, rosnąco

en: by weight, descending
pl: względem wagi, malejąco

en: by title, ascending
pl: względem tytułu, rosnąco

en: by title, descending
pl: względem tytułu, malejąco

en: random
pl: losowo

en: Tagadelic sort order
pl: Porządek sortowania

en: Determines the sort order of the tags on the freetagging page.
pl: Określa porządek sortowania tagów na stronach z dowolnym tagowaniem.

en: Amount of tags on the pages
pl: Liczba tagów na stronie

en: The amount of tags that will show up in a cloud on the pages. Amount of tags in blocks must be configured in the block settings of the various cloud blocks.
pl: Liczba tagów, które mają się pokazywać w "chmurze" na stronie. Liczba tagów w blokach musi być skonfigurowana w ustawieniach każdego bloku z osobna.

en: Number of levels
pl: Liczba poziomów

en: The number of levels between the least popular tags and the most popular ones. Different levels will be assigned a different class to be themed in tagadelic.css
pl: Liczba poziomów pomiędzy najmniej i najbardziej popularnymi tagami. Różnym poziomom będą przypisane różne klasy z szablonu stylów tagadelic.css

en: view all posts tagged with "@tag"
pl: Wyświetlaj wszystkie wiadomości oznaczone "@tag"

en: more tags
pl: więcej tagów

en: Tags in @voc
pl: Tagi w @voc

en: Tags for @title
pl: Tagi dla @title

en: Tags for the current post
pl: Tagi dla bieżącego wpisu

en: Tags to show
pl: Tagi do wyświetlenia

en: The number of tags to show in this block.
pl: Liczba tagów do wyświetlenia przez ten blok.

en: Tagadelic makes weighted tag clouds from your taxonomy terms.
pl: Tagadelic tworzy "chmurę tagów" z twoich terminów taksonomii.

en: Taxonomy
pl: Kategorie
